A Midsummer Night
Custom/Practice

A Midsummer Night's Dream

by William Shakespeare
Mon 16 Jul 2012 - Sat 21 Jul 2012

One of Shakespeare’s greatest comedies is magically retold in a thrilling and slickly edited production which moves from a bleak modern, inner city school detention room to the fantastical world of princes and lovers, forests and fairies.

  • Midsummer-04-BW.jpgMidsummer-04-BW.jpg
  • Midsummer-05-BW.jpgMidsummer-05-BW.jpg
  • Midsummer-07-BW.jpgMidsummer-07-BW.jpg
  • Midsummer-14-BW.jpgMidsummer-14-BW.jpg
  • Midsummer-16-BW.jpgMidsummer-16-BW.jpg
  • Midsummer-19-BW.jpgMidsummer-19-BW.jpg

Read what the Press have to say about Custom/Practice

“…youth brings the kind of energy and enthusiasm that Shakespeare thrives upon.”
Time Out on As You Like It

Read full review: http://www.timeout.com/london/theatre/event/261312/as-you-like-it

“…an enthralling, atmospheric and utterly engaging show that delivers five-star performances from its eight-strong cast.”
The Stage on Othello

Read full review: http://www.thestage.co.uk/reviews/review.php/32810/othello

 

Custom/Practice is a London-based theatre company founded in 2010 supported by Arts Council England, English Touring Theatre and the RSC’s Continuing Artist Development Programme. Creating productions of both new and classical works, they describe their productions as “textually rigorous and physically demanding”. Custom/Practice pride themselves on their celebration of diversity which is continued throughout their professional development and high-level educational outreach programmes.

Find out more at custompractice.co.uk

 

Rae McKen
Director

Rae studied for her MA in Text and Performance at Kings College London and RADA. She was a recipient of the Channel 4 Regional Director’s Scheme. Rae is Artistic Director of Custom/Practice.

As Director, theatre includes: As You Like It; The Malcontent; Romeo & Juliet; Macbeth (Custom/Practice); Gravity, Respect (Birmingham Rep); Jamie the Saxt (Finborough Theatre); Origin Unknown (Theatre Royal Stratford East); Airswimming (Salisbury Playhouse); Stamping, Shouting and Singing Home (mac and national tour); Women Beware Women (Landor Theatre).

As Associate Director, theatre includes: The Wiz (Birmingham Rep)

As Assistant Director, theatre includes: Noughts and Crosses, Penelopiad (RSC); The Snow Queen; The Harder They Come (Theatre Royal Stratford East); 93.2FM (Royal Court); Much Ado About Nothing (Salisbury Payhouse); Mother Courage and her Children (Nottingham Playhouse); Simply Heavenly (The Young Vic).


Rosa Maggiora
Designer


Theatre includes: Stones In His Pockets; Women, Power & Politics; Category B; Seize the Day; Detaining Justice; Starstruck (Tricycle Theatre); The Wiz (Birmingham Rep / West Yorkshire Playhouse); Free Outgoing (Royal Court/Edinburgh Festival); The Penelopiad (RSC/National Arts Theatre, Canada); God Is A Dj (Oval House/Tour); Waiting For Tamara (Old Vic); Anansi and the Magic Mirror (Talawa); Mother Courage (Nottingham Playhouse/Tour/Hackney Empire); Waiting For God Knows (Riverside Studios); Everyman (RSC/US Tour); A River Sutra (Three Mills Island Studios); Shakuntala (Gate Theatre); Making The Future (Oxford Stage Company/Young Vic); Easter (RSC/Barbican); No Boys Cricket Club, Party Girls (Stratford East); Happy Days (Glasgow Citz).

Dance and Opera includes: Awakening and Another America, Fire (Sadler’s Wells for the Push Festival, a collaboration between Push, ROH2 and ENO).

Film includes: Of Mary; A Stiff Drink; Out There.


Simon Bond
Lighting

Simon trained in house at the Birmingham Repertory Theatre.

Theatre includes: The Just Price of Flowers (collaboration with Stan’s Café), Hip Hop Hero, Respect; Writing on the Wall, 8 Sixteen 32, Cling To Me Like Ivy, Gravity, Notes to Future Self  (Mac and tour), Importance of Being Earnest (Old Rep), Mothership (Edinburgh Fringe); Dead Eye (Soho, collaboration with Kali Theatre); Looking for Yoghury (International tour, collaboration with Joyful Theatre, Kijmuna Festa, Hanyong Theatre), Strawberry Fields and White Open Spaces (Pentabus); Wasted (Women In Theatre); Hedda Gabler, Dracula (Birmingham School of Acting); As You Like It (Custom/Practice).  



Darren Lang
Illusion Consultant

As Illusion Consultant, theatre includes: Some Like it Hop (Peacock Theatre); Doctor Faustus (Royal Exchange, Manchester); Darker Shores (Hampstead Theatre); Faith and Cold Reading (Live Theatre, Newcastle); Alice in Wonderland (New Vic); Newsrevue (Canal Cafe & Pleasance Courtyard, Edinburgh Festival 2010); The Stag King (Edinburgh Festival 2010); Hamlet (Guildford Shakespeare Company); The Threepenny Opera & Peer Gynt (The Arts Institute at Bournemouth); A Mad World My Masters (Mountview Academy of Theatre Arts); Doctor Faustus (Creation Theatre Co.)

Opera includes: Queen of Spades (Grange Park Opera)

Darren has also worked as associate to Theatre Illusionist Paul Kieve on a number of shows including The Phantom of the Opera (UK National tour); Mrs Affleck (National Theatre); Aladdin (Theatre Royal, Stratford East and Hackney Empire).



Edward Lewis
Sound

Edward studied Music at Oxford University and trained as a composer and sound designer at the Bournemouth Media School. He works in theatre, film, television and radio.

Theatre includes: Gravity (Birmingham Rep Theatre); On The Rock; Amongst Friends, Darker Shores (Hampstead Theatre); Slowly, Hurts Given and Received and Apple Pie (Riverside Studios), Measure For Measure (Cardiff Sherman); Emo (Bristol Old Vic and Young Vic); Once Upon A Time in Wigan, 65 Miles (Paines Plough / Hull Truck Theatre); Krapp's Last Tape, Spoonface Steinberg (Hull Truck); The Shallow End (Southwark Playhouse); I Am Falling (Sadler's Wells & The Gate), Orpheus and Eurydice, Quartet (Old Vic Tunnels); The Beloved (The Bush); Hedda, Breathing Irregular (The Gate);Madness In Valencia (Trafalgar Studios).



Angela Gasparetto
Movement Director

Originally from Nova Scotia, Angela is a London-based movement director, actor and teacher. Angela is currently directing Lois Tucker in Fabled for the 2012 Edinburgh Fringe www.angelagasparetto.com

As Movement Director, theatre includes: Nights at the Circus (Fourth Monkey; Edinburgh Fringe); The Vagina Monologues (V-Day London, The Bussey Building); Faith, Hope & Charity (Leap Productions, Southwark Playhouse); Monteverdi's Flying Circus (Armonico Consort, UK tour); Emma Thompson presents: Fair Trade (Latitude Festival, Rich Mix & Edinburgh Fringe).


Margo Virginia Cargill
Voice Coach

Margo Virginia Cargill trained at Central School of Speech and Drama where she completed the MA in Voice Studies. Since then she has worked with a variety of individuals as well as film and theatre companies as a voice/ accent and dialect coach.

 

Ashley Hunter
Lysander/Flute

Ashley graduated from Central School of Speech and Drama in 2011.

Theatre includes: Romeo and Juliet; Epsom Downs; All My Sons; King Lear; Blues for Mister Charlie; The Relapse; The Crucible and Twelfth Night (Central School of Speech and Drama), A Clockwork Orange (Theatre Royal Stratford East) and Gravity (Birmingham Rep)

Television includes: Switch.

Rebecca Loudon
Helena/Peta Quince

Rebecca trained at Mountview Academy of Arts. She received an Offie Nomination for Best Female Performance as Rosalind in As You Like It, 2012.

Theatre includes: As You Like It (Custom/Practice); Gravity (Birmingham Rep); The Malcontent (Custom/Practice); Romeo and Juliet (Custom/Practice); Respect (Birmingham Rep); The Black Diamond (Punchdrunk); Sick Room (NYT); 20 Cigarettes (NYT).

Film includes: Another World; Josephine.

Lanre Malaolu
Puck/Philostrate


Lanre trained at Drama Centre London.

Theatre includes: Marat/Sade (RSC); A Midsummer Night’s Dream (RSC); Macbeth (Shakespeare’s Globe); Andrew Zondo (BAFTA); Burying Your Brother in the Pavement (Arcola); Upper Street (King’s Head); Citizenship (Young Actors Theatre); What’s So Funny (Roundhouse); Tashan (Hackney Empire); The Woods (Company Of Angels)

Television includes: The Bill; The Armstrong and Miller Show; Harley’s Angels; Driving me Mad; Bet You Look Good on the Dance floor; Crimewatch.

Film includes: Fallout; Inkheart; Forever Friends; Casey’s Story; The List; Cherries; Five Pound Hollywood; The Escort.

Radio includes: St Christopher Campaign

Liam Mansfield
Theseus/Oberon

Liam graduated from Mountview Academy of Theatre Arts last summer, after receiving the Peter Coxhead Award in 2010.

Theatre includes: Old Vic New Voices: 24 Hour Plays (Old Vic); A Provincial Life (National Theatre Wales), Under Milk Wood (Farnham Rep)

Television includes: Ushers

Lorenzo Martelli
Egeus/Bottom


Lorenzo trained at Webber Douglas Academy of Dramatic Art.

Theatre includes: As You Like It and The Malcontent (Custom/Practice); Ladies’ Night (Royal Court Liverpool); Our Day Out (Chester Gateway); The Man Who (Pleasance London); The Snow Queen (Theatre Royal Stratford East); The Misanthrope and The Little Prince (OUDS/Old Fire Station Oxford).

Television includes: Heartbeat; Holby City; Doctors; Genie in the House.

Film includes: Sparkle; John Lennon: A Journey in the Life.

Clare McMahon
Hermia/Snout

Clare trained at Central School of Speech and Drama

Theatre includes: An Ideal Husband; The Cherry Orchard (Greenwich Playhouse); Northern Star (Finborough Theatre); Othello (Waterfront Hall Belfast/ Irish National Tour); Aristocrats (An Grianan Theatre) and Annie in Michael Morpurgo's Twist of Gold ( Polka Theatre, Wimbledon).

Film includes: Elaine; Maru.

Kemi-bo Jacobs
Hippolyta/Titania

Kemi-bo graduated from LAMDA in 2010. This will be her professional theatre debut.

Television includes: Lewis; Doctor Who.

Film includes: Me Or The Dog.

 

Naoufal Ousellam
Demetrius/Snug

Theatre includes: Respect (Birmingham Rep); Jamie the Saxt ; Trilby (Finborough Theatre); Flowers From Tunisia (Theatre Clwyd); Bobby James, Remember to Think of Me (Theatre Royal Stratford East).

Television includes: Taggart; River City; Yo! Diary

Film includes: The Devils Punch Bowl; Extraordinary Rendition; 16 Years of Alcohol.

Evening performances 16, 17, 20 and 21 July at 7.30pm
Saturday matinee 21 July at 3pm

ASSISTED PERFORMANCES
Captioned
Fri 20 July, 7.30pm

Running time is approximately 2 hours including a 15 minute interval.

Stay behind after you have seen the show and claim your complimentary bottle of beer, courtesy of our Beer Sponsor: Warsteiner. Click here for more details.


£15

Concessions (Jobseekers Allowance, Full-Time Students, Over 60s, Deaf and disabled patrons) £10.00
All concessions are subject to availability and proof of eligibility must be presented when booking and collecting tickets.

Festival Pass
Save money and see the entire Festival for one price with our £70 Festival Pass. Find out more.

Young Friends of the Almeida £5
Find out more about Young Friends of the Almeida

 

 

 
Arts Council England ASP Group